(20 1 1? As shown in the figure, one end of the light rope is tied to the ground, and the other end is tied with a hydrogen balloon. The hydrogen balloon weighs 20N, and the buoyancy of air to it is constant, which is 30.
Answer:? Solution: (1) Assume that the wind force on the hydrogen balloon is F wind and the tension of the light rope is F tension. Analyze the stress of the hydrogen balloon, as shown in the figure, according to the fact that the hydrogen balloon is in equilibrium and the resultant force is zero.
F float -G-F pull? sin53 =0
F wind -F tension COS 53 = 0
Solve the above two equations:
F = 12.5n。
F wind = 7.5n
That is, the light rope tension is 12.5N, and the horizontal wind force is 7.5n. 。
(2) After the light rope is cut, the resultant force on the hydrogen balloon is f =12.5 n..
The direction is opposite to the original light rope tension direction.
By f =ma
Get a=6.25m/s2.
That is, the acceleration of the hydrogen balloon is 6.25m/s2. ..