g = mg = 5000kg× 10N/kg = 5× 104n;
* On level ground,
∴ Put the school bus on the ground;
F=G=5× 104N,
Vehicle pressure on the ground:
p = FS = 5× 104n 0. 1 m2 = 5× 105 pa;
(2) The school bus moves in a straight line at a constant speed with rated power.
∴ The work done by school bus traction is w = Pt = 60000 w× 600s = 3.6×107j,
* work done by traction W = F's,
∴ traction: f ′ = ws = 3.6×107j9000m = 4000n.
Sightseeing bus drives in a straight line at a constant speed.
∴ Resistance and traction are a pair of balancing forces.
∴f=f′=4000n.
Answer: (1) The pressure on the horizontal road surface when the empty car is stationary is 5×105 Pa;
(2) The resistance of the school bus is 4000 N. 。