VAT Output Tax = 16666.67
* 17%=2833.33
Consumption tax payable = 16666.67*5%=833.33
Borrowed non-operating expenses15000+2833.33 =1783.33.
Loaned inventory goods 15000
Taxes payable-VAT payable (output tax) 2833.33
At the same time, the main business tax and additional 833.33 are borrowed.
Taxes payable on loans-consumption tax payable 833.33
Don't forget to draw urban construction tax and education surcharge.