Current location - Plastic Surgery and Aesthetics Network - Jewelry brand - Can I sell 24K by the gram?
Can I sell 24K by the gram?
First of all, we should know that gold jewelry is basically bought and sold according to the concept of gold price+labor cost. Because gold is not a luxury, it is hard currency, so the price is basically transparent, and the gold prices of jewelry stores are similar, but the labor cost depends on the difficulty of the process or the number of grams or pieces. This is a more flexible price and the profit of gold jewelry stores. At present, the gold in many gold shops is no longer sold by gram, but by price. Many consumers will feel that this feeling is just like the lowest price directly marked on special clothes sold in shopping malls, and that this price will be much more favorable than the normal price. In fact, often this price will only make you suffer big losses. If you try to ask the clerk to weigh you, I believe you will be rejected directly, because the price obtained by dividing the marked price by the weight is almost 2~3 times the normal sales price.

Secondly, due to the sharp drop in the price of gold the year before last, people are in a high mood to buy gold. With the rise of the buying craze, merchants are also fighting a price war in order to win over customers. With the price of gold becoming more and more transparent, it is no longer profitable to sell gold by the gram. Because of the softness of gold, it is easy to make gems fall off when making some styles inlaid with gems. Therefore, there are 750 and 9 16 necklaces. Because the process of these jewelry is complicated, and the labor cost is calculated separately, each kind of labor cost is different, so it is easy to sell a price. Therefore, because gold itself is soft, many styles of traditional technology can not achieve the effect, so now the world's gold is imported technology, the style is more novel and refined, the hardness is higher and it is not easy to deform. , so the price is higher, mainly because of labor costs. So generally speaking, buying by the gram is naturally cheaper, but buying by the gram is like selling gold bars. Finished goods merchants rarely buy by the gram because they can't make money.